ptyrov vc kolin
csio budapest
lgct cascais
chio cachy
memorial papouska 2015

Parkurovou GP v Olomouci vyhrál Němec Schmid

Vrcholem mezinárodních závodů Světového poháru J&T Banka CSI3*W Olomouc se stala Grand Prix, jež byla navíc kvalifikačním závodem pro letošní mistrovství Evropy a olympijské hry v roce 2016. Vítězství putovalo do Německa zásluhou Maximiliana Schmida.

Do nedělní hlavní soutěže postoupilo 50 nejlepších dvojic z tvz. Diamond Tour, která měla své úvodní dva díly v pátek a v sobotu. Někteří jezdci a koně se museli potýkat nejen s nástrahami těžkého parkru s překážkami vysokými 160 centimetrů z dílny světoznámého stavitele Olafa Petersena, ale také s rozmary počasí. Po čtyřech tropických dnech se krátce po zahájení Grand Prix začala blížit silná bouřka doprovázená typickými zvukovými projevy. Ve chvíli, kdy nastupoval do soutěže Michal Ziebicki z Polska na koni Heartbreaker, se zvedl silný vítr a řada překážek popadala. Rozhodčí dvojici ještě nechali dojet celý parkur, ale vzápětí museli soutěž přerušit. Naštěstí po několika minutách vzdušné proudy odvály bouřkové mraky pryč od olomouckého kolbiště a v soutěži se mohlo pokračovat, byť bez větší části květinové výzdoby, která byla z kolbiště při poryvech větru z bezpečnostních důvodů odstraněna.

Hned deseti soutěžícím se podařilo překonat všechny překážky bez shození, ale čtyři z nich byli penalizováni jedním trestným bodem za čas. Zbývajících šest postoupilo po čistém výkonu do rozeskakování. Bohužel mezi nimi nebyl žádný z šesti českých reprezentantů, kteří v Grand Prix odstartovali. Jiří Hruška s Aristem Z, Ondřej Zvára s Carmen Arcus i Zuzana Zelinková s Calerim II přitom měli k bezchybné jízdě velmi blízko – každý z nich zaznamenal jen jednu lehkou chybu. Skončili tak na 14., 15., resp. 20. pozici. „Chybovali jsme stejně jako Zuzana Zelinková v trojkombinaci. Pro Carmen jsou kombinace bohužel slabinou, byť má spíše problémy se vstupem do nich a dnes chybovala až na její poslední části, což mě překvapilo. Doufal jsem, že už to nějak dotáhneme a chybu neuděláme, ale nestalo se tak. Přesto jsem si Velkou cenu náramně užil a jsem s výsledkem spokojen, jelikož při té chybě to byl u Carmen jediný kontakt s bariérou v soutěži. Byl to opravdu krásný sport před skvělou diváckou kulisou a jsem moc rád, že jsem zde mohl startovat,“ zhodnotil Ondřej Zvára.

Podobné dojmy si odvezl i vítěz Maximilian Schmid. „Bylo pro mě ctí se těchto závodů v Olomouci zúčastnit. Byla to nádherná show, za což děkuji jak pořadatelům, tak i úžasným divákům,“ konstatoval vítěz. „Pro Chacona to byla první takto náročná Grand Prix, o to spokojenější jsem, že jsem vyhrál. Už když jsme nastupovali do základního kola, tak jsem se dost obával, jak to dopadne. Dvojice před námi totiž dokončila bez penalizace a diváci bouřlivě tleskali, z čehož se můj kůň trochu polekal. Nakonec jsme šli také čistě a to samé se nám podařilo zopakovat i v rozeskakování. Po mě ještě startoval Roland Englbrecht, o němž vím, že je hodně dobrý. Vzhledem k tomu, že se mi v rozeskakování nepodařilo zkrátit jeden nájezd na skok tak, jak jsem chtěl, silně jsem pochyboval o tom, že vyhrajeme. Nakonec Roland byl o 15 setin sekundy pomalejší a já se mohl radovat z vítězství,“ dodal Maximilian Schmid. Ten měl přitom za sebou již jedno nedělní prvenství, a to s koněm Lords Guy při ranním finále Gold Tour.

Vítěz nedělní Grand Prix, foto: Tomáš Holcbecher

Třetí místo v Grand Prix obsadila za druhým Rolandem Englbrechtem s koněm Mevisto´s Poorboy z Rakouska Balázs Horváth na Zordonovi reprezentující Maďarsko. Také on dokázal zopakovat v rozeskakování bezchybný výkon, ale z uvedené trojice byl nejpomalejší. Naopak nejrychlejší rozeskakování předvedl Brit Ben Talbot se Sacramentem. Při riskantní jízdě však inkasoval 8 trestných bodů za dvě shození a skončil až pátý. Před něj se dostal další rychlý jezdec Gerfried Puck s Biondou 3, který byl sice o 6 sekund pomalejší než Talbot, ale chyboval jen jednou.

Před odpolední Grand Prix se konala dopoledne Grand Prix určená pro juniory. Také v této věkové kategorii si jezdci mohli splnit kvalifikaci pro letošní evropský šampionát a k radosti domácího publika vítězství ukořistila Češka Kateřina de Jagerová s Voigtsdorfs Cityslicker. O definitivní tečku za čtyřdenními závody J&T Banka CSI3*W Olomouc udělalo finále Silver Tour. V něm nenašel přemožitele slovenský jezdec Robert Pál v sedle Ansy Van Het Texelhof, který v rozeskakování pěti dvojic jako jediný neinkasoval žádný trestný bod. Kompletní výsledky najdete na www.csi-olomouc.cz.

Krátké zprávy

Vydáno: 13.07.2016 | více >

Vydáno: 14.06.2016 | více >

... v sedle Aristy 2. Druhý dokončil P. Vachutka a Cadillac a třetí Š. Pospíšilová a Garista.

Vydáno: 13.06.2016 | více >

Vydáno: 06.06.2016 | více >

Vydáno: 05.06.2016 | více >

Vydáno: 05.06.2016 | více >

Vydáno: 03.06.2016 | více >

Vydáno: 02.06.2016 | více >
Rubriky